2446/558
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 30”. Klaverbænk af bejdset mahogni med håndtag, sæde betrukket hestehår. Udført hos AP Stolen, København. H. 50/52. L. 70. B. 40.
Litteratur: AP-Stolen brochure ca. 1956.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med mindre hul.
Vurdering