2108/​762

“Charlottenborg”. Kurvestol af formbøjet bambus, betrukket med blomstret møbelstof. Model AJ 237. Formgivet 1936–1937. Udført hos E.V.A. Nissen & Co.

Model præsenteret på Charlottenborgs Forårsudstilling 1937.

Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med nogle defekter. Falmet betræk med reparation på højre hjørne.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK