Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. Et par armstole med stel af valnød, løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret naturskind, løse sæderammer med sjeneflet. Model PJ 149. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (2)
Specialproduktion i 25 eksemplarer i anledning af Illums Bolighus' 70 års jubilæum 2011.
Mærket med metalskilt: Illums Bolighus 1941–2011. No. 19/25 og 20/25.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|