2233/986
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Rektangulært spisebord af eg og teak med udtræk, to underliggende tillægsplader samt svungen sarg. Udført hos Bovirke, umærket. H. 70. L. 137/210. B. 91.
Litteratur: Dansk Kunsthændværk 1952, side 64.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Top ujævnt falmet og slidt, samt med enkelte dybere ridser. Underside med rester fra tegninger. Finérskade på plade.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
Vurdering
Hammerslag