2233/​986

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Rektangulært spisebord af eg og teak med udtræk, to underliggende tillægsplader samt svungen sarg. Udført hos Bovirke, umærket. H. 70. L. 137/210. B. 91.

Litteratur: Dansk Kunsthændværk 1952, side 64.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Top ujævnt falmet og slidt, samt med enkelte dybere ridser. Underside med rester fra tegninger. Finérskade på plade.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
7.000 DKK