Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
Parti fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 76×89.
Udstillet: Kunstforeningen, 1957, kat. nr. 22. Kunstforeningen, 1968, kat. nr. 34. Corner 1969. Sønderjyllands Kunstmuseum 1986, kat. nr. 49.
Mindre krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
16 bud