Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
“En fader med sine børn”. Sign. Chr. Dalsgaard Sorö 1871. Olie på lærred. 55×44,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 272, 1871 nr. 49.
Udstillet: Charlottenborg 1871 nr. 347 (tillægget).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020