1644/792
Preben Dal
“Symfoni”. Et sæt på fem loftlamper med harlekinmønstrede skærme af hvid- og grålakeret metal. Udført hos Hans Følsgaard Elektro, HF Belysning. Diam. 45. (5)
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Talrige afskalninger og større områder med rust. Enkelte buler. En lampe med manglende skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag