Albert Rüdinger (f. Frederiksberg 1838, d. København 1925)
“Brønden i Lynæs”. Sign. A. Rüdinger Lÿnæs 1919. Olie på lærred. 53×79.
Udstillet: Charlottenborg 1920 nr. 542.
Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre retoucheringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier og møbler, 7. oktober 2013