Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)
“Ved Subiaco”. Parti fra et vejalter ved den italienske bjerglandsby Subiaco. Sign. P. R. 1843, Subiaco. Olie på papir monteret på lærred. 59×44.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2239, 2022 nr. 10.
Enkelte mindre retoucheringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. november 2023