Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
Rytter, Bormes ca. 1912. Usign. Olie på compoboard. 42×38.
Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau”, 1983, nr. 69, gengivet side 187. Litteratur: Mikael Wivel: “Penslen og pistolen. Maleren Jens Adolf Jerichau”, København, 2019, gengivet side 105. Udstillet: “Jens Adolf Jerichau”, Kunstforeningens Mindeudstilling, København, 1930, kat. nr. 30. Udstillet: “Jens Adolf Jerichau”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 13.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020