915/​21

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Vinterlandskab efter stærkt Snefald. Baldersbrønde. I Forgrunden Gadekæret. I Baggrunden Bygninger med Træer foran”. Sign. L.A. Ring 1904. Olie på lærred. 30×40.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 521.

Proveniens: Arkitekt I. Therchilsen. Ikke dennes auktion Winkel & Magnussen 1937.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK