2044/661
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Høj vase af stentøj dekoreret med gråblå og okkerbrun harepelsglasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Rörstrand, Sverige. H. 54.
Få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag