2044/​661

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Høj vase af stentøj dekoreret med gråblå og okkerbrun harepelsglasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Rörstrand, Sverige. H. 54.

Få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

8.000–12.000 kr.

Hammerslag

4.200 kr.

4.200 kr.
4.000 kr.