2044/​661

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Høj vase af stentøj dekoreret med gråblå og okkerbrun harepelsglasur. Sign. monogram. Udført og sign. hos Rörstrand, Sverige. H. 54.

Få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK