2132/​869

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Hostess”, “The Walden”, “The Hemisphere”, “The Omega”, “The Venetian”, “The Eldora”, “The Lancer”, “The Eldora”, “The Guardsman”, “The Marius” og “The Richelieu”. En samling serveringsdele og brugskunst af rustfrit stål og bronze, bestående af 27 dele. Delvist sign. monogram. L. 5–35. (27)

Bestående af:

The Hostess: Tre skåle. Formgivet 1967, produceret i Sverige. Diam. 17.

The Walden: To runde skåle. Formgivet 1968, produceret i Sverige. H. 7.

The Hemisphere: Et par bogstøtter af bronze. Formgivet 1973. H. 17.

The Omega: To dråbeformede skåle. Formgivet 1966, produceret i Japan. L. 13. The Venetian: Tre par lysestager (Komet). Formgivet 1965, produceret i Tyskland. H. 5.

The Eldora: Barsæt (Caracalla). Formgivet 1961. L. 22.

The Lancer: Kombi-brevåbner, kniv, neglefil, saks og skruetrækker. Formgivet 1967. L. 20.

The Eldora: Serveringssæt/salatbestik. Formgivet 1961, produceret i Australien. L. 31.

The Guardsman: Brevåbner. Formgivet 1960'erne. L. 25.

The Marius: Serveringsbestik. Formgivet 1960'erne, produceret i Australien. L. 33.

The Richelieu: Serveringsbestik. Formgivet ca. 1964, produceret i Australien. L. 35.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag