2003/​502

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31”. Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Hynder med dunfyld. Designet i 1958. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte stød på hjørner. Kanvas under hynder er enkelte steder gået fra ved samlinger. Senere sæde- og ryghynder.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK