Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31”. Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Hynder med dunfyld. Designet i 1958. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte stød på hjørner. Kanvas under hynder er enkelte steder gået fra ved samlinger. Senere sæde- og ryghynder.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020