Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
“Roundette”. Spisestue af palisander og mørkbejdset træ bestående af cirkulært udtræksbord med underliggende tillægsplade og otte stole betrukket med blå uld. Udført og mærket hos Frem Røjle. 1960erne. H. 74. Diam. 120. L. 171. (9)
Litteratur: Mobilia nr. 113, 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Vandskjolder. Betræk med smuds og pletter. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
12 bud