Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Tekande af sølv smedet i oval form med hamret overflade, perlebort og hængslet låg. Hank og lågknop af udskåret ibenholt. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1927. Vægt 648 g. H. 14,5. B. 13. L. 28.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank med to minimale udfyldninger ved fordybninger i træet - se venligst detaljefotos.
14 bud
811614 | ||
1047711 (Autobud) | ||
811614 | ||
1047711 (Autobud) | ||
928029 | ||
1047711 (Autobud) | ||
1169807 | ||
1047711 (Autobud) | ||
1169807 | ||
1047711 | ||
107855 (Autobud) | ||
1047711 | ||
107855 | ||
1142395 |