2346/941
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Tre pers. sofa med stel af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med rød uld. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 181.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak samt enkelte tørrevner. Fjedre under sofaen med rust. Hynder med pletter, smuds og enkelte mindre huller.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag
12 bud