2432/​839

Hans J. Wegner, m.fl. (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Cigaren”. Et par lænestole med stel af bøg, løse Epeda hynder betrukket med gråbrunt nistret uld. Model GE 240. Samt skammel med stel af teak. Udført og mærket hos Getama, Gedsted og Spøttrup Møbelfabrik. (3)

Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.

Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?