2142/851
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Et par trearmede kandelabre af lertøj modellerede i form af ryttere til hest samt lysestage. Dekorerede med blå glasur på lysegrå baggrund. Sign. monogram 69 og 70, L.5 samt monogram 79, L. 77. Begge kandelabre med stempel fra Det Blaa Hus. H. 40 og 14. (3)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud