2123/8631
Russisk oval rejseikon/vedhæng med fremstilling af Gudsmoderen med Jesus barnet. Tempera på træpanel, punslet og drevet forgyldt sølv oklad, ramme af messing. Utydeligt mestermærke, Moskva bymærke 1780. H. 8,2. B. 7,3.
Senere ramme og bemaling. Ridser og mærker. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag