Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)
“Stèle”. Sign. Corneille '98. Mærket i bunden 33 D 1998 og stemplet F. Delille, Paris, atelier/studio J.M. Foubert. Udført i 8 unummererede eksemplarer + 4 EA + 1 prøve. Glaseret keramik. H. 43. Dia. 24.
Litteratur: “Corneille et la ceramique (Corneille and Ceramics. Treigny 1998–2000”, Diputación de Zaragoza, Francis Delille Editeur Paris, 2002, kat. nr. 33, geng. s. 66.
Moderne kunst, 24. juni 2009