2437/653
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. København 1924)
“Pige, der piller tæer”, ca 1907. Sign. Kai Nielsen No 13. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 17, 5. L. 18.
Litteratur: “Kai Nielsen: Født af hverdagen”, udstillingskatalog, Faaborg Museum og Glyptoteket, 2024, s.171.
Original stand.
Vurdering
Hammerslag
20 bud