2442/784
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Venus Kalipygos”, 1909. Sign. Kai Nielsen. Guldpatineret bronze. 19×8×7.
Almindelig patina. Herunder ridser og mærker.
Vurdering