900/​79

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Genrebillede. Roselill og hendes moder. I midten af billedet et bord. Til venstre Roselil i profil fra højre ved en garnvinde. Hun ser leende over mod moderen, der sidder bag bordet og advarende, men let smilende løfter sin hånd. Den unge pige er i blåviolet kjole, moderen i brun kjole med hvid krave. I baggrunden en lav mur hvorover en syren hælder sine grene med et væld af blomster”. Sign. monogram 1870. Olie på lærred. Portalformet indramning. 64×62.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 85. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 205.

Udstillet: Charlottenborg 1870 nr. 380 (tillægget) med titlen “Genrebillede. Motivet fra begyndelsen af det 17de årh”.

Litteratur: F. Hendriksen, “En Mindebog”, 1919 afb. s. 109.

S. Danneskjold-Samsøe, “Kristian Zahrtmann”, 1942 omtalt s. 40 og afb. s. 57. Her nævnes det, at en frøken L. Lindegaard stod model til Roselil. Zahrtmanns moder er brugt som model til Roselills moder.

Proveniens: Landskabsmaleren Harald Foss (1905). Direktør H.P. Heilbuths samling (1917). Anna Heilbuth, hendes auktion Winkel & Magnussen auktion 21, 1924, kat. nr. 72, afb. s. 7. Læge I. P. Rasmussen, Fakse (1942).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK