1511/700
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Et par højryggede lænestole med stel af massiv eg, løse epeda hynder med grå uld. Model GE 290A. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag