1639/566
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underskærme. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.
Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ikke nummerstemplet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag