1639/​566

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4½/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underskærme. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)

Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.

Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ikke nummerstemplet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK