2104/267
Fire sæt julesbestik og fire sæt erindringsbestik af forgyldt sterlingsølv, flere sæt prydet med emalje dekoration. Flere reproduktioner; tre sæt julebestik, en erindringsske og -gaffel. A. Michelsen, København 20. årh. Vægt 661 g. L. 16–16,5 cm. (16)
Julebestik årgange: 1937 (R), 1941 (R), 1948 og 1953 (R).
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud