2104/​267

Fire sæt julesbestik og fire sæt erindringsbestik af forgyldt sterlingsølv, flere sæt prydet med emalje dekoration. Flere reproduktioner; tre sæt julebestik, en erindringsske og -gaffel. A. Michelsen, København 20. årh. Vægt 661 g. L. 16–16,5 cm. (16)

Julebestik årgange: 1937 (R), 1941 (R), 1948 og 1953 (R).

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

14 bud

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK