1445/​500

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-9”. Et sæt på seks stole med stel af børstet fjederstål, skalformet sæde og ryg med betræk af patineret cognacfarvet skind. Formgivet 1961. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (6)

NB: Alle stole er stemplet på toppen af venstre forben under sæde.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, gengivet og omtalt s. 14–15, 108–109, 178

Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker. Tre stole med defekt skind, herunder en med manglende umbraco skrue. Tre stole med skind i god stand, dog enkelt med revne på bagsiden ved syning.

Moderne kunst og design, 4. november 2014

Vur­dering

70.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

60.000 DKK