2151/9059
Kuba sumak tæppe, Kaukasus. Design med store stiliserede medaljoner omgivet af bred rosette-bort. 20. årh.s først halvdel. Usædvanlig stort og dekorativt eksemplar, 425×300.
Ene ende med 4 veludførte reparationer. Restaureret. Fremstår i flot stand.
Selected, 20. december 2021
Vurdering
Hammerslag