2151/​9059

Kuba sumak tæppe, Kaukasus. Design med store stiliserede medaljoner omgivet af bred rosette-bort. 20. årh.s først halvdel. Usædvanlig stort og dekorativt eksemplar, 425×300.

Ene ende med 4 veludførte reparationer. Restaureret. Fremstår i flot stand.

Selected, 20. december 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK