2140/906
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående to-personers sofa med ben af palisander. Løse hynder i sæde, sider og ryg betrukket med brun grønt skind. Model V 11A. Udført hos Holger Christiansen. H. 67. L. 155. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag