Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
“Mata Hari”. Portræt af den berømte femme fatale og spion fra 1. Verdenskrig i et surreelt landskab. Sign. Freddie - 33. Olie og collage på lærred. 77×64
Litteratur: Edouard Jaguer: “Wilhelm Freddie: Pilene fra den elektriske bue”, København, 1969, gengivet side 139. Litteratur: Rolf Læssøe: “Wilhelm Freddie”, København, 1996, fig 25, gengivet side 47 og omtalt side 46. Litteratur: Jens Jørgen Thorsen: “Where has Freddie been?”, København og London, 1972, gengivet side 10. Udstillet: “Harry Carlsson & Freddie Surrealisme”, Kunsthallen, København, 8. maj- 23. maj 1934, kat. nr. 31. Udstillet: “Where has Freddie been?”, Acoris.The Surrealist Art Centre, London, 28. september - 10. november 1972, gengivet side 10 i kataloget. Udstillet: “Wilhelm Freddie. Stik gaflen i Øjet!”, Statens Museum for Kunst, København, 28. februar-1. juni 2009 & Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg 19. juni-30. august 2009, kat. nr. 55, gengivet side 59. Proveniens: Dansk privatsamling.
Referencer til udstillinger og proveniens er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020