Victor Vasarely (f. Pecs 1908, d. Paris 1997)
“Quata”, 1958. Sign. Vasarely. Akryl og olie på plade. 37×34. Monteret i plexiglaskasse. Samlet 52×49.
Pierre Vasarely (kunstnerens barnebarn) har meddelt, at værket er et originalt forlæg til en serigrafi. Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Proveniens: Dansk privatsamling.
Moderne malerier, 11. juni 2024