2039/​528

Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)

Komposition fra “Skabelsen”. Sign. Wiig Hansen 88. Oliekridt og gouache på papir. Lysmål 114×475.

Proveniens: Et af værkerne udført i 1988 til Tønder Læse- og Ungdomsforening og kulturhuset.

Undersøgt i ramme. Bølger i papiret. Stifthuller. Der medfølger lister til ophæng.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag