1947/516
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Fem skabe af massiv mahogni, heraf to med messingforede samlingshuller, inkl. fem sokler. Indvendig med seks udtræksbakker, fem arkivsektioner og hylder. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. H./B. 76. D. 36. (10)
Fire nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Huller i bagbeklædning til vægmontering.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud