2139/405
Dansk Louis XVI sofa af guldstafferet og ådret træ. Efter model af arkitekten G.E. Rosenberg (1739–1788). 18. årh.s slutning. L. 198.
Proveniens: Herregården Bangsbo, Frederikshavn.
Stel med brugs- og alderstegn. Snavset betræk.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud