1912/​1714

Diverse dele af udskåret elfenben bestående af tranepar, netsuke i form af mand med vifte, rektangulær plakette graveret med bjerglandskab, på sokkel af mørkbejdset træ, og cirkulær plakette af udskåret elfenben, montering af metal, prydet med turkiser og koraller samt skrifttegn. 20. årh.s begyndelse. Figurer H. 5 og 7. Rektangulær plakette H. 10. B. 6. Cirkulær plakette Diam. 11,5. (4)

Gulnet. Cirkulær plakette med sorte streger, undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Mindre afslag.

Varia, 21. marts 2019

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag