2432/​821

Dansk møbeldesign

Lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med blåligt uld. Udført for Ny Form. 1940'erne.

Litteratur: Moderne Dansk Boligkunst bd. II. Sigvard Bernadotte & Johs. Lehm-Lauersen, 1947, afb. s. 229.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?