Marevna (f. Tjeboksary 1892, d. London 1984)
Ni kompositioner med diverse motiver af blandt andet den sydfranske by St. Paul samt studier efter forlæg af Soutine (herunder referencer til Rembrandt). Delvist signeret og dateret. Blyant, pen og tusch på papir og pergamentpapir. Bladstørrelse 15×20–34×23,5. Uindrammet. (9).
Håndteringsmærker. Pletter. Papiret er gulnet.
Russisk tema, 6. december 2021