2417/501
Aage Christiansen (, Møbeldesigner hos Eran)
“Diplomat”. Øreklapstol med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. Udført hos Erlandsen & Andersen, Nykøbing Mors, 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og defekter.
Vurdering
Hammerslag