2417/​501

Aage Christiansen (, Møbeldesigner hos Eran)

“Diplomat”. Øreklapstol med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. Udført hos Erlandsen & Andersen, Nykøbing Mors, 1960'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og defekter.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag