Foto endnu ikke klar
895/​556

Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)

Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 2001 samt nummereret 9/9. Værket er udført i en edition på 9 unikke håndmalede eksemplarer. Akryl på bly monteret på træ. 40×30.

Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Produceret i forbindelse med Günthers Förgs ophold i galleriets atelierhus i Vejby, sommeren 2001. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet fra ovenstående.

Værket er registreret i Günther Förgs arkiv som nr. WVF.01.B.0656. Vi takker Hr. Michael Neff fra The Estate of Günther Förg for de oplysninger om værket, han venligst har stillet til rådighed.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 16. juni 2020

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK