Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“New York”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. Formgivet 1963. (77)
Bestående af: 7 middagsknive L. 21,5., 2 middagsgafler L. 19., 8 middagsskeer L. 19., 12 frokostknive L. 19,5., 19 dessertskeer L. 15,5., 10 kagegafler L. 15,5., 15 teskeer L. 12., 3 iste/toddyskeer L. 18., 2 pålægsgafler L. 17., 3 store serveringsskeer L. 23., 2 sauceskeer L. 18., 3 steggafler L. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 27. januar 2022
23 bud