Popov Porcelainsfabrik
Russisk kaffeservice af porcelæn, dekoreret med blomster, bladværk og kartoucher på ferskenfarvet grund. Popov Porcelainsfabrik, 19. årh. (13).
Bestående af : 6 kopper, 6 underkopper og 1 kaffekande.
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017