922/​108

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

En novemberdag ved Schæffergården. Sign. P. Mønsted 8. Novb. 1914. Olie på lærred. 195×200.

Schæffergården, tidligere Jægersborghus, er et palæ ved Ermelunden i Jægersborg nord for København. I 1755 overtog hofsnedker Dietrich Schæffer en staldbygning og lod den ombygge til et trefløjet jagtslot. Fra 1781 havde palæet flere forskellige ejere, bl.a. prins Harald, der i begyndelsen af 1900-tallet anvendte slottet som sommeresidens. Maleriet er udført under Prins Haralds ejerskab. (Bemærk de to gardere ved deres skilderhus).

Bygningerne er gennem årene blevet restaureret og moderniseret ad flere omgange af prominente arkiteker herunder Kaare Klint, Palle Suenson og Vilhelm Wohlert. I mange år var bygningen ejet af Fondet for Dansk-Norsk Samarbejde.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?