2015/​735

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

To vaser af patineret bronze. Dråbeformet vase støbt med to små stiliserede hanke. Stemplet monogram Just A., dessin B1746. H. 18. Rund vase med horisontale stregmønstre i relief. Stemplet monogram Just A., dessin B2054. H. 12,3. Diam. 12,5. (2)

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Dråbeformet vase med lille “hak” på øverste kant.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag