2449/242
Russisk cigaretetui af sølv, indvendig forgyldt, rigt dekoreret med niello-arbejde i form af bladværk, forside med kyrillisk tekst “Kaukasus”, bagside med graveret adelskronet monogram, lås med blå glasflus. Kyrillisk mestermærke NV, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt 188 g. L. 11 cm.
Minimal alders- og brugsslitage. Gravering indvendig.
Vurdering