2441/605
Dansk møbeldesign
Overpolstret højrygget lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med dybthæftet lyst skind, beslået med messingsøm, sædehynde og løs ryghynde med koskind. Antageligt udført hos Georg Kofoeds Møbeletablissement. 1930'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ombetrukket.
Vurdering
1146417 | ||
118079 |