2441/​605

Dansk møbeldesign

Overpolstret højrygget lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med dybthæftet lyst skind, beslået med messingsøm, sædehynde og løs ryghynde med koskind. Antageligt udført hos Georg Kofoeds Møbeletablissement. 1930'erne.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ombetrukket.

I Aarhus
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

118079 7.000 DKK